wróć do listy
26 lis
Z kart historii: Rok 1984

Rok 1984

Zasadniczym założeniem drużyny kobiecej w 1984 roku było zdobycie mistrzostwa Polski. Organizowane w okresie zimowym turnieje halowe były jednym z elementów przygotowania drużyny do zasadniczych startów.

W dniach 4-5 lutego 1984 r. został zorganizowany IV Ogólnopolski turniej piłki nożnej kobiet o Puchar Wyzwolenia miasta Sosnowiec w którym Czarne wywalczyły pierwsze miejsce pokonując w finale Pafawag Wrocław 1-0.
W dniach 2-3 marca 1984 r. piłkarki “Czarnych” wzięły udział  w Halowych mistrzostwach Polski, które odbyły się w Krakowie. Pokonując w grupie Karolinki Jaworzyna Śląska 3-1, Iskrę Szczecin 3-0 i Telpod Kraków 3-1 zdobyły pierwsze miejsce w grupie. W meczu o finał z drugą drużyną grupy II Zagłębianką Dąbrowa Górnicza nasz zespół zremisował 0-0 jednak uległ w rzutach karnych.
Ostatecznie w Halowych mistrzostwach Polski za rok 1984 KKS Czarni Sosnowiec zajął 4 miejsce.
W dniach 14-15 kwietnia 1984 drużyna wzięła udział w Międzynarodowym turnieju piłki nożnej o Puchar Wyzwolenia miasta Tonawy w Czechosłowacji w którym piłkarki zajęły 2 miejsce za drużyną Skoplast Tonawa.
Natomiast w Międzynarodowym turnieju o Puchar Wyzwolenia miasta Wrocław zdobyły 4 miejsce.

CZARNI SOSNOWIEC - PIASTUNKI GLIWICE 15-0
Bramki: Zgryźniak x5, Jamrozy x3, Orlicka x2, Wetman x2, Waniek, Wojtas, Szewczyk

TELPOD KRAKÓW - CZARNI SOSNOWIEC 1-1
Bramka: Jamrozy

CZARNI SOSNOWIEC - OGNIWO SOPOT 9-2
Bramki: Zgryźniak x4, Wojtas x2, Klim, Szewczyk, Waniek

Po rundzie wiosennej piłkarki “Czarnych” zajęły 2 miejsce w lidze i miały tylko 1 punkt straty do Pafawag Wrocław, strzelając 34 bramki i tracąc tylko 5 (w tym 1 samobójcza). Najwiecej, bo aż 13 bramek strzeliła Danuta Zgryźniak.

W czasie przerwy w rozgrywkach nasze piłkarki wzięły udział w Międzynarodowym turnieju o puchar Gryfa Pomorskiego, który odbył się w dniach 24-26 sierpnia 1984 r. zdobywając 1 miejsce w turnieju oraz puchar przechodni Gryfa Pomorskiego od zespołu duńskiego Nakskor.
Drużyna pokonała w turnieju Telpod Kraków 2-0, Nakskor Bdd Klub 3-1, Ogniwo Sopot 1-0 oraz w meczu o 1 miejsce Iskrę Szczecin 2-0.
Drużyna wzięła też udział w III Międzynarodowym turnieju o puchar 60-lecia KKS Czarni Sosnowiec zdobywając również 1 miejsce, po zwycięstwach nad BSG Zorbig 6-0 i Skoplastem Tonawa 2-1.

W meczach mistrzowskich w rundzie jesiennej piłkarki Czarnych Sosnowiec odniosły komplet zwycięstw, notując następujące wyniki:

Bramki: Szewczyk x2, Zgryźniak

Rozgrywki w lidze zostały uwieńczone zdobyciem mistrzostwa Polski z przewagą 1 punktu nad Pafawag Wrocław. Na rozegranych 14 meczy KKS Czarni Sosnowiec zdobył 25 punktów, bramki 78-8.

Królową strzelczyń w lidze została zawodniczka KKS Czarni Sosnowiec DANUTA ZGRYŹNIAK - 30 bramek.