Aktualności
#
wróć do listy
21 luty
Trener bramkarek - Krzysztof Lubiatowski

WYCIĄGAMY Z "CIENIA"
TRENER BRAMKAREK - KRZYSZTOF LUBIATOWSKI

Ostatnio na łamach weszło.pl ukazał się bardzo ciekawy artykuł o niedocenianej roli trenerów bramkarzy w klubach piłkarskich, który zwrócił uwagę naszej redakcji. Faktycznie, rola trenera bramkarzy w klubach traktowana była przez wiele lat po macoszemu. Ostatnio zaczyna się to zmieniać i funkcja ta zaczyna zyskać na wartości. Nie od dziś znamy powiedzenie, że "Polska bramkarzami stoi". Ale ich umiejętności nie wzięły się przecież znikąd. To ciężka praca nie tylko samych zawodników ale i ich opiekunów, którzy często pozostali anonimowi, a przecież funkcja ta jest niezwykle istotna.

"Część klubów czy akademii na szczęście zaczęła dostrzegać ważną rolę trenerów bramkarzy. Jeśli klub posiada właściwych ludzi na właściwym miejscu, a do tego dobry materiał na bramkarza – ma większą szansę na to, że wychowa fajnego zawodnika. To mocno zindywidualizowana pozycja, dlatego odpowiednia współpraca trenera z bramkarzem jest kluczowa. Nie wyobrażam sobie, żeby na profesjonalnym czy nawet półprofesjonalnym poziomie zabrakło trenera bramkarzy. Szczególnie przy młodszych golkiperach, którzy potrzebują nie tylko treningu bramkarskiego, ale również szczegółowej obserwacji i wyników głębokiej analizy" – opiniował na łamach weszło.pl Rafał Skórski, trener bramkarzy Podbeskidzia Bielsko-Biała. I ta wypowiedź spośród wielu bardzo wartościowych wypowiedzi najbardziej przypadła nam do gustu. A jak to wygląda w kobiecej?

Zaciekawiła nas niedawno wypowiedź naszej bramkarki Anny Szymańskiej, udzieliła jej w wywiadzie dla kobiecyfutbol.pl w którym stwierdziła, że będąc bramkarką zespołu seryjnie zdobywającego mistrzostwo Polski i rywalizującego w rozgrywkach Ligi Mistrzyń, nie mogła skorzystać na treningach z pomocy trenera bramkarzy, ponieważ klub najzwyczajniej takiego nie zatrudniał! Więc treningi czysto bramkarskie musiała robić w kącie boiska sama lub też wraz z drugą bramkarką z kadry zespołu. Doczekaliśmy na szczęście czasów, że ta rola nabrała na znaczeniu nawet w klubach kobiecych.


Trudno się nie zgodzić z opinią Trenera Rafała Skórskiego analizując sytuację w naszym klubie. Od kilku lat ta funkcja ma ogromne znaczenie w naszym klubie, możemy poszczycić się wręcz fachowcami na tym stanowisku. Warto choćby wspomnieć rolę jaką w naszym klubie odegrał Trener Edward Ambrosiewicz, w przeszłości bramkarz znany z gry w Ekstraklasie w takich klubach jak Śląsk Wrocław czy też Szombierki Bytom. Ze współpracy z nim niezwykle zadowolone były nasze bramkarki z Anią Szymańską na czele. Niestety, pechowa kontuzja przerwała pracę Trenera Edka w naszym zespole, a na jego miejsce zatrudniony został Trener Krzysztof Lubiatowski.

KRZYSZTOF LUBIATOWSKI
W przeszłości jako zawodnik reprezentował barwy takich klubów jak Naprzód Rydułtowy, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Wojkowice, Zagłębiak Dąbrowa Górnicza. Obecnie pracę w naszym klubie łączy z funkcją trenera bramkarzy w Akademii Zagłębia Sosnowiec.

Choć Trener "Lusi" miał wysoko podniesioną "poprzeczkę" przez poprzednika, podjął się trudnego zadania i trzeba przyznać, że z powierzonych obowiązków wywiązuje się wyśmienicie. Pod opieką Trenera Krzysztofa fantastycznie w bramce spisuje się nasza "jedynka" i zarazem kapitan zespołu Anna Szymańska, no ale to mieliśmy już wcześniej bo klasa Ani znana jest nie od dziś. Wystrzeliły natomiast w górę umiejętności dwóch pozostałych bramkarek pierwszej kadry, czyli Martyny Małysy i Izabeli Sas.


Fot. Łukasz Konieczny

Pierwsza z nich jak tylko otrzymuje szansę gry w pierwszym zespole, nie ma w zwyczaju zawodzić, spisuje się znakomicie, jest pewna siebie i swoich umiejętności, a przecież jeszcze nie tak dawno tak nie było. Sam się zresztą o tym przekonałem na turnieju w Poczdamie. Teraz Martyna mentalnie jest bardzo mocna. Jest po prostu gotowa do gry na najwyższym poziomie. Wchodzi i nie zawodzi!
Druga z naszych bramkarek jeszcze w Ekstralidze nie zadebiutowała, lecz wydaje się to już tylko kwestią czasu. Natomiast w drugim zespole rywalizującym na szczeblu III Ligi Izabela spisuje się na tyle dobrze, że jest uznawana za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą bramkarkę w lidze. Świetną formę udowadnia również w obecnym okresie przygotowawczym grywając w sparingach pierwszego zespołu.
Obie zawodniczki z przyjemnością obserwujemy podczas treningów pierwszego zespołu, gdzie pod okiem Trenera "Lusiego" wyczyniają wręcz cuda w bramce. Dodając do tego autorytet i cenne wskazówki Ani Szymańskiej mamy chyba gotowy materiał szkoleniowy na prawidłowy rozwój piłkarki. Trener Krzysztof co do swojej pracy również nie ma mniejszych wątpliwości:

"Nie wahałem się ani chwili po otrzymaniu propozycji pracy z bramkarkami Czarnych ponieważ często miałem okazję podglądać ich pracę podczas treningów na obiekcie Zagłębia, gdzie prowadzę również grupy młodzieżowe. Dodatkowym bodźcem była odpowiedzialność za rozwój i formę Reprezentantki Polski Ani Szymańskiej, mega wyzwanie i odpowiedzialność. Od początku ogromnym zaskoczeniem była dla mnie ich chęć i zaangażowanie na treningach. Z treningu na trening poznawaliśmy się bardziej i podnosiliśmy sobie poprzeczkę co przyniosło efekt w postaci kilkukrotnego wyróżnienia w jedenastkach kolejki oraz małej ilości wpuszczonych bramek. Praca z bramkarkami w moim mniemaniu bardzo się nie różni z pracą z bramkarzami. Pracujemy tak samo nad motoryką, techniką, mentalem, mamy ten sam okres przygotowawczy. Jedyną różnicą są obciążenia jeśli chodzi o seniorkę. Uważam, że trzeba często wejść w skórę bramkarza aby wiedzieć co on czuje, co go boli, co dzieje się nie tak. Ale taka właśnie jest rola trenera".


Fot. Łukasz Konieczny


Autor: Janusz DyszkowskiWróć do listy
26 luty
UKS BAP Gol Bieruń Partnerem Czarnych Sosnowiec!
KKS CZARNI "Gol Bieruń Partnerem Czarnych"
zobacz więcej
24 luty
Michał Wasik Dyrektorem ds. marketingu
KKS CZARNI "Nowy Dyrektor ds. marketingu"
zobacz więcej
22 luty
Sebastian Stemplewski o ostatnim meczu sparingowym
EKSTRALIGA "Opinia o meczu z Prądniczanką"
zobacz więcej

Historia
klubu

Kadra
Ekstraligi

Terminarz
spotkań

Galeria
zdjęć