wróć do listy
02 lip
Podsumowanie sezonu 2019/2020. Ekstraliga kobiet

PODSUMOWANIE SEZONU 2019/2020. EKSTRALIGA

Zakończył sie chyba najdziwniejszy sezon w historii Ekstraligi kobiet. Nasz zespół decyzją Komisji ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej zajął ostatecznie trzecie miejsce w rozgrywkach. Niestety, panująca pandemia nie pozwoliła podopiecznym Sebastiana Stemplewskiego powalczyć o wyższą lokatę.

Statystyki zespołowe (Ekstraliga):

Przed nagłym zakończeniem rozgrywek udało się rozegrać 12 ligowych spotkań w których nasza drużyna zdobyła 25 punktów. Złożyło się na nie 8 zwycięstw, 1 remis i 3 porażki. Nasz zespół strzelił 40 bramek (3,33 bramki na mecz) i stracił tylko 8 (0,66 bramki na mecz, wraz z Górnikiem Łęczna jest najlepszym wynikiem w lidze).
Co ciekawe, nasze Panie lepiej radziły sobie na wyjazdach, gdzie w sześciu meczach zdobyły 13 punktów, na własnym boisku udało się zdobyć o 1 punkt mniej. Za to lepiej na własnym boisku wychodziło strzelanie goli, nasi kibicie obejrzeli przy Alei Mireckiego aż 25 goli w wykonaniu naszych dziewczyn (czyli średnio 4,16 na mecz), natomiast na wyjeździe było ich tylko 15 (a więc średnio 2,5 bramki na mecz). Nasza obrona szczelniejsza była na wyjazdach, tylko 3 stracone bramki (0,5 bramki na mecz), na własnym boisku było ich 5 (0,83 bramki na mecz).
Najwyższa wygrana w tym sezonie miała miejsce w 6 kolejce gdy nasz zespół rozgromił AZS Wrocław 9-1, najwyższa wygrana na wyjeździe to zwycięstwo 6-0 z KKP Bydgoszcz w 5 kolejce.
Najwyższa porażka miała miejsce w 8 kolejce kiedy ulegliśmy Medykowi Konin 0-2, jedyna wyjazdowa porażka to 0-1 z AZS UJ Kraków w 7 kolejce.

Bramki stracone na wyjeździe - 3
Najwyższe zwycięstwo u siebie - 9-1 z AZS Wrocław (6 kolejka)
Najwyższa porażka u siebie - 0-2 z Medykiem Konin (8 kolejka)
Najwyższa wygrana na wyjeździe - 6-0 z KKP Bydgoszcz (5 kolejka)
Najwyższa przegrana na wyjeździe - 0-1 z AZS UJ Kraków (7 kolejka)
Najdłuższa seria zwycięstw - 4 (od 9 do 11 kolejki)
Najdłuszcza seria porażek - 2 (od 7 do 8 kolejki)

Statystyki indywidualne (Ekstraliga):

W sezonie 2019/2020 nasz zespół reprezentowały 24 zawodniczki. We wszystkich 12 meczach Ekstraligi wystąpiło tylko 5 zawodniczek, były nimi: Katarzyna Daleszczyk, Dorota Hałatek, Andrea Horvathova, Wiktoria Kuciewicz i Anna Szymańska. Najwięcej minut na boisku spędziła Andrea Horvathova, która odnotowała 1080 minut, a więc przebywała na boisku we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty. Druga w tej klasyfikacji okazała się Katarzyna Daleszczyk notując równe 1000 minut, a trzecia okazała się Anna Szymańska z 996 minutami.
W klasyfikacji strzelczyń tym razem możemy pochwalić się dwoma najskuteczniejszymi piłkarkami, były nimi Katarzyna Daleszczyk i Dżesika Jaszek, które 10-krotnie pokonywały bramkarki rywalek, 6 razy uczyniła to Martyna Wiankowska, a 5 razy Dorota Hałatek. W klasyfikacji najlepszych asystentek najlepsza okazała się Katarzyna Daleszczyk, która siedmiokrotnie skutecznie otwierała drogę do bramki swoim koleżankom. Sześć razy zrobiło to Dagmara Grad, Dorota Hałatek i Martyna Wiankowska.
W klasyfikacji kanadyjskiej najlepsza okazała sie Katarzyna Daleszczyk z 17 punktami, drugie miejsce przypadło Martynie Wiankowskiej z 12 punktami, a trzecie miejsce zajęły Dorota Hałatek i Dżesika Jaszek z 11 punktami.
W klasyfikacji żółtych kartek najwięcej na swoim koncie uzbierały Patricia Fischerova, Andrea Horvathova, Dżesika Jaszek i Anna Szymańska, które dwukrotnie były karane przez sędzie meczu. Żadna z naszych zawodniczek nie ujrzała bezpośredniej czerwonej kartki, jednak raz za dwie zółte plac gry musiała opuścić Anna Szymańska. Poniższa tabela przedstawia wszystkie statystyki naszych piłkarek osiągnięte w meczach Ekstraligi kobiet.

KKP BYDGOSZCZ - CZARNI SOSNOWIEC 0-6
Bramki: Martyna Wiankowska x3, Weronika Zawistowska, Daria Długokęcka, Dżesika Jaszek

2 kolejka (zaległa), 11.09.2019
CZARNI SOSNOWIEC - GÓRNIK ŁECZNA 1-2
Bramka: Dżesika Jaszek

6 kolejka, 14.09.2019
CZARNI SOSNOWIEC - AZS WROCŁAW 9-1
Bramki: Dżesika Jaszek x3, Andrea Horvathova x2, Dorota Hałatek, Katarzyna Daleszczyk, Martyna Wiankowska, samobójcza

Statystyki zespołowe i indywidualne (Puchar Polski):

Rywalizację w Pucharze Polski Kobiet nasz zespół zaczął od 1/16 Finału. Nasze dziewczyny rozegrały w tym roku aż sześć spotkań, pięć z nich okazały się zwycięskie i jedno (w finale) przegrane. Nasza drużyna stzreliła aż 25 bramek (średnio 4,16 bramki na mecz), straciła natomiast 2 bramki (średnio 0,33 bramki na mecz).
We wszystkich sześciu spotkaniach wystąpiły: Patricia Fischerova, Dagmara Grad, Andrea Horvathova, Martyna Wiankowska i Weronika Zawistowska. Najwięcej minut na boisku spędziły Patricia Fischerova i Dagmara Grad, które zanotowały 540 minut, a więc wystąpiły w pełnym wymiarze czasowym we wszystkich meczach Pucharu Polski. 512 minut rozegrała Weronika Zawistowska, a 510 Martyna Wiankowska. Najwięcej bramek stzreliła Martyna Wiankowska i było ich aż 8, natomiast z 7 trafieniami rozgrywki Pucharu Polski zakończyła Weronika Zawistowska, a po 2 bramki strzeliły Katarzyna DaleszczykDaria Długokęcka i Dżesika Jaszek. Poniższa tabela przedstawia wszystkie statystyki jakie udało nam się odnotować w meczach naszego zespołu Pucharu Polski Kobiet.

WYNIKI PUCHARU POLSKI:

1/16 Pucharu Polski, 23.11.2019
POLONIA ŚRODA WIELKOPOLSKA - CZARNI SOSNOWIEC 1-8
Bramki: Weronika Zawistowska x2, Martyna Wiankowska x2, Daria Długokęcka x2, Katarzyna Daleszczyk, Anna Szymańska,

1/8 Pucharu Polski, 30.11.2019
RESOVIA RZESZÓW - CZARNI SOSNOWIEC 0-4
Bramki: Martyna Wiankowska x3, Katarzyna Daleszczyk

1/4 Pucharu Polski (1 mecz), 15.02.2020
CZARNI SOSNOWIEC - TARNOVIA TARNÓW 4-0
Bramki: Tatsiana Markushevskaya, Martyna Wiankowska, Patricia Fischerova, Weronika Zawistowska