Aktualności
#
wróć do listy
25 cze
Ekstraliga. Podsumowanie sezonu 2018/2019

EKSTRALIGA. PODSUMOWANIE SEZONU 2018/2019

Zespół Czarnych Sosnowiec zakończył kolejny udany sezon. Choć przed startem rozgrywek w klubie stawiano sobie nieco wyższe cele to jednak brązowe medale oraz udział w finale Pucharu Polski trzeba uznać za bardzo dobry wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku konkurencja była wyjątkowo silna.
EKSTRALIGA KOBIET SEZON 2018/2019
STATYSTYKI ZESPOŁOWE


Mimo zajętego dopiero trzeciego miejsca na koniec rozgrywek, sezon 2018/2019 trzeba uznać za niezwykle udany dla naszego zespołu. Jak już wspomnieliśmy, w tym roku konkurencja okazała się niebywale silna. Prawie do ostatnich kolejek aż cztery zespoły pozostawały z realnymi szansami na Mistrzostwo Polski. Nasz zespół szanse na trofeum stracił dopiero w przedostatniej, 26 kolejce! Na plus przemawia również liczba strzelonych bramek, których w tym sezonie nasi kibice mogli zobaczyć aż 94 w wykonaniu Czarnych w rozgrywkach Ekstraligi co jest najlepszym wynikiem przynajmniej od ponad 15 lat!
Podsumowując, nasza drużyna w 27 rozegranych spotkaniach aż 19 zwyciężyła, odniosła 4 porażki, oraz zanotowała 4 remisy. Lepiej nasz zespół prezentował się na własnym obiekcie, gdzie zwyciężył 12 razy, 1 raz padł remis i doznaliśmy 1 porażki. Na wyjeździe zanotowaliśmy 7 wygranych, 3 remisy i 3 porażki.
Nasze zawodniczki aż 94 razy znalazły skuteczną metodę na pokonanie bramkarek rywali, to o 34 bramki lepszy wynik niż w ubiegłym sezonie! Natomiast nasza defensywa dała się zaskoczyć rywalkom aż 30 razy (w poprzednim sezonie tylko 15!).
Najlepiej strzelanie naszym Paniom szło na własnym obiekcie na którym trafiały do bramki rywalek aż 58 razy, na wyjeździe tylko 36. U siebie straciliśmy 12 bramek, a na wyjeździe 18.
Najwyższe zwycięstwo nasza drużyna odniosła w 21 kolejce pokonując Polonię Poznań 11-0, Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe odnieśliśmy w 10 kolejce również pokonując Polonię Poznań, tym razem jednak 7-0.
Najwyższą porażkę na własnym Stadionie doznaliśmy w 11 kolejce ulegając rozpędzonemu wtedy Górnikowi Łęczna 2-5, natomiast najwyższą porażkę, wręcz klęskę, ponieśliśmy w 4 kolejce przegrywając w Koninie z Medykiem 0-5.

WYNIKI I STRZELCY W EKSTRALIDZE SEZON 2018/2019:

CZARNI SOSNOWIEC - AZS PSW BIAŁA PODLASKA 4-0
Bramki: Patricia Fischerova x2, Dżesika Jaszek, Dagmara Grad

AZS UJ KRAKÓW - CZARNI SOSNOWIEC 0-4
Bramki: Patricia Hmirova x3, Patrycja Matla

CZARNI SOSNOWIEC - MITECH ŻYWIEC 3-1
Bramki: Martyna Wiankowska x2, Patricia Fischerova

MEDYK KONIN - CZARNI SOSNOWIEC 5-0

CZARNI SOSNOWIEC - AZS PWSZ WAŁBRZYCH 4-2
Bramki: Joanna Operskalska, Patricia Hmirova, Patricia Fischerova, Dżesika Jaszek

AZS WROCŁAW - CZARNI SOSNOWIEC 0-5
Bramki: Patricia Hmirova x2, Dżesika Jaszek, Marta Cichosz, Patricia Fischerova

CZARNI SOSNOWIEC - OLIMPIA SZCZECIN 7-1
Bramki: Dżesika Jaszek x2, Patricia Hmirova x2, Martyna Wiankowska, Marta Cichosz, Patrycja Matla

UKS SMS ŁÓDŹ - CZARNI SOSNOWIEC 0-1
Bramka: Patricia Fischerova

CZARNI SOSNOWIEC - GKS KATOWICE 4-1
Bramki: Dżesika Jaszek x2, Joanna Operskalska, Patricia Fischerova

POLONIA POZNAŃ - CZARNI SOSNOWIEC 0-7
Bramki: Patricia Fischerova x2, Patricia Hmirova x2, Joanna Operskalska, Martyna Wiankowska, Dżesika Jaszek

CZARNI SOSNOWIEC - GÓRNIK ŁĘCZNA 2-5
Bramki: Joanna Operskalska, Martyna Wiankowska

AZS PSW BIAŁA PODLASKA - CZARNI SOSNOWIEC 2-2
Bramki: Dżesika Jaszek, Marta Cichosz

CZARNI SOSNOWIEC - AZS UJ KRAKÓW 1-0
Bramka: Marta Cichosz

MITECH ŻYWIEC - CZARNI SOSNOWIEC 0-5
Bramki: Dżesika Jaszek x2, Marta Cichosz, Martyna Wiankowska, Karolina Wieczorek

CZARNI SOSNOWIEC - MEDYK KONIN 1-1
Bramka: Marta Cichosz

AZS PWSZ WAŁBRZYCH - CZARNI SOSNOWIEC 2-2
Bramki: Patricia Hmirova x2

CZARNI SOSNOWIEC - AZS WROCŁAW 5-0
Bramki: Dżesika Jaszek x2, Patricia Hmirova x2, Marta Cichosz

OLIMPIA SZCZECIN - CZARNI SOSNOWIEC 2-6
Bramki: Dżesika Jaszek x2, Martyna Wiankowska x2, Dagmara Grad, Patricia Fischerova

CZARNI SOSNOWIEC - UKS SMS ŁÓDŹ 4-0
Bramki: Patricia Hmirova x2, Dżesika Jaszek x2

GKS KATOWICE - CZARNI SOSNOWIEC 1-1
Bramka: Patricia Hmirova

CZARNI SOSNOWIEC - POLONIA POZNAŃ 11-0
Bramki: Dżesika Jaszek x4, Patricia Hmirova x3, Patrycja Matla, Martyna Wiankowska, Patricia Fischerova, Karolina Wieczorek

GÓRNIK ŁĘCZNA - CZARNI SOSNOWIEC 1-2
Bramki: Patricia Hmirova, Martyna Wiankowska

MEDYK KONIN - CZARNI SOSNOWIEC 1-0

CZARNI SOSNOWIEC - UKS SMS ŁÓDŹ 4-0
Bramki: Patricia Hmirova x2, Maryna Wiankowska, Marta Cichosz

CZARNI SOSNOWIEC - GKS KATOWICE 4-0
Bramki: Martyna Wiankowska x2, Patricia Hmirova, Dżesika Jaszek

GÓRNIK ŁĘCZNA - CZARNI SOSNOWIEC 4-1
Bramka: Marta Cichosz

CZARNI SOSNOWIEC - AZS PWSZ WAŁBRZYCH 4-1
Bramki: Marta Cichosz x2, Martyna Wiankowska, Joanna Operskalska


KADRA ZESPOŁU W SEZONIE 2018/2019:

Martyna Małysa (GK)
Anna Szymańska (GK)
Joanna Węcławek
Joanna Operskalska
Andrea Horvathova
Dorota Hałatek
Julia Wycisk
Patricia Fischerova
Patrycja Matla
Dżesika Jaszek
Karolina Wieczorek
Patricia Hmirova
Dagmara Grad (C)
Paulina Zawiślak (runda jesienna)
Lucia Suskova (runda wiosenna)
Daria Długokęcka (runda wiosenna)
Oliwia Ogierman
Paulina Czechowska
Maja Osińska (runda wiosenna)
Klaudia Tobiczyk
Marta Cichosz
Martyna Wiankowska


SZTAB SZKOLENIOWY:

Grzegorz Majewski - I Trener
Adrian Cioch - II Trener
Janusz Dyszkowski - Kierownik drużyny
Dariusz Klacza - Trener Analityk
Edward Ambrosiewicz - Trener bramkarzy
Marcin Szczepowski - Trener bramkarzy
Krzysztof Cierpiał - Fizjoterapeuta
Edyta Obrzut - Fizjoterapeuta
Martyna Berghauzen - Fizjoterapeuta
Jerzy Wydmański - Lekarz


EKSTRALIGA KOBIET SEZON 2018/2019
STATYSTYKI INDYWIDUALNE


W sezonie 2018/2019 barwy Czarnych Sosnowiec reprezentowały 22 zawodniczki. Trzy z nich, Patricia Fischerova, Patricia hmiroca i Patrycja Matla wystąpiły we wszystkich 27 spotkaniach ligowych. W 26 spotkaniach oglądaliśmy Martę Cichosz, Joannę Operskalską i Martynę Wiankowską, a w 25 meczach widzieliśmy Dagmarę Grad, Andreę Horvathovą i Dżesikę Jaszek.
Tylko jedna zawodniczka w zakończonym sezonie przebywała na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, była nią Patricia Hmirova, która zanotowała 2430 minut. Patricia Fischerova zanotowała 2385 minut, a Patrycja Matla 2307.
W klasyfikacji strzelczyń dominowała Patricia Hmirova, która w tym sezonie Ekstraligi kobiet pokonywała bramkarki aż 24 razy! 22 bramki na swoim koncie ma Dżesika Jaszek, a 14 bramek strzeliła Martyna Wiankowska.
Patricia Hmirova okazała się nie tylko najlepszą strzelczynią ale i najlepiej asystującą zawodniczką. Aż 23 razy Patricia skutecznie obsługiwała swoje koleżanki z zespołu dokładnym, ostatnim podaniem. 11 razy zrobiła to Patrycja Matla a 9 razy Martyna Wiankowska.
W klasyfikacji kanadyjskiej pewnie więc wygrała Patricia Hmirova zdobywając 47 punktów, drugie miejsce przypadło Dżesice Jaszek - 28 punktów, a trzecie Martynie Wiankowskiej - 23 punkty.
Do największych "brutali" w tym sezonie możemy zaliczyć Dagmarę Grad. Nasza kapitan aż sześciokrotnie została ukarana żółtym kartonikiem. Pięć razy "żółtko" obejrzały Martyna Wiankowska i Joanna Operskalska, a cztery Marta Cichosz. Na szczęście żadna z naszych zawodniczek nie została w tym sezonie ukarana wykluczeniem z boiska.Lp.

Imię i Nazwisko

Mecze

Minuty

Bramki

Asysty

Klas.Kanad.

Żółte

Czerwone

1

Marta CICHOSZ

26

2052

11

6

17

4

0

2

Paulina CZECHOWSKA

3

17

0

0

0

0

0

3

Daria DŁUGOKĘCKA

6

185

0

1

1

1

0

4

Patricia FISCHEROVA

27

2385

11

1

12

0

0

5

Dagmara GRAD

25

2182

2

2

4

6

0

6

Dorota HAŁATEK

12

454

0

2

2

0

0

7

Patricia HMIROVA

27

2430

24

23

47

1

0

8

Andrea HORVATHOVA

25

2177

0

5

5

3

0

9

Dżesika JASZEK

25

2027

22

6

28

3

0

10

Martyna MAŁYSA (GK)

8

534

0

0

0

0

0

11

Patrycja MATLA

27

2307

3

11

14

2

0

12

Oliwia OGIERMAN

10

174

0

0

0

0

0

13

Joanna OPERSKALSKA

26

2239

5

4

9

5

0

14

Maja OSIŃSKA

10

365

0

0

0

0

0

15

Lucia SUSKOVA

9

457

0

0

0

0

0

16

Anna SZYMAŃSKA (GK)

22

1896

0

0

0

2

0

17

Klaudia TOBICZYK

5

38

0

1

1

0

0

18

Joanna WĘCŁAWEK

16

606

0

2

2

0

0

19

Martyna WIANKOWSKA

26

2181

14

9

23

5

0

20

Karolina WIECZOREK

22

937

2

1

3

3

0

21

Julia WYCISK

13

880

0

0

0

2

0

22

Paulina ZAWIŚLAK

4

208

0

0

0

0

0
PUCHAR POLSKI KOBIET SEZON 2018/2019
STATYSTYKI ZESPOŁOWE


Podsumowanie sezonu kończymy omówieniem rozgrywek Pucharu Polski kobiet. W tych rozgrywkach nasz zespół do rywalizacji przystąpił od 1/8 Finału, gdzie trafił na lokalnego rywala GKS Katowice, był to ostatni mecz naszej drużyny w 2018 roku i odbył się wyjątkowo na Stadionie Ludowym na którym na co dzień swoje mecze rozgrywali piłkarze ekstraklasowego jeszcze wtedy Zagłębia Sosnowiec. Nasi rywale z Katowic postawili trudne warunki, a nasze zawodniczki nie przyzwyczajone do gry na obiekcie Zagłębia długo nie mogły poradzić sobie z rywalkami. Na szczęście w naszych szeregach mamy dobrze dysponowaną przez cały sezon Patricię Hmirovą, która dwukrotnie pokonuje bramkarkę gości i zapewnia naszej ekipie awans do ćwierćfinału.
W ćwierćfinale trafiamy na lidera pierwszej ligi KKP Bydgoszcz. Mecz ten jest dla naszej drużyny ostatnim sprawdzianem przed startem rundy wiosennej w Ekstralidze, gdzie naszym rywalem ma być sąsiad w tabeli Medyk Konin. Nic więc dziwnego, że głównym celem nakreślonym przez nasz sztab szkoleniowy jest uniknięcie urazów. Niewielkim kosztem sił zwyciężamy w Bydgoszczy 3-0 i meldujemy się w półfinale.
W meczu półfinałowym naszym rywalem jest dobrze nam znany UKS SMS Łódź, z którym niedawno w lidze wygraliśmy pewnie 4-0. W pojedynku pucharowym rywalki postawiły jednak bardzo wysoko poprzeczkę, a od 76 minuty nawet prowadziły na Stadionie przy Alei Mireckiego. Dopiero w piątej minucie doliczonego czasu gry zabójczą kontrę wyprowadza Anna Szymańska, piłka ostatecznie po zagraniach Martyny Wiankowskiej i Joanny Operskalskiej trafia do Patricii Hmirovej, która faulowana jest w polu karnym. Sama poszkodowana zamienia "jedenastkę" na bramkę i doprowadza do serii rzutów karnych. W tej, nasz zespół jest bezbłędny i po dramaturgi zapewnia sobie szczęśliwy awans do Finału Pucharu Polski!
Wielki Finał rozegrany został na Stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego w Łodzi i kolejny raz okazuje się on dla naszej drużyny pechowy. W ubiegłym roku przegraliśmy na tym obiekcie z Górnikiem Łęczna, w tym roku musieliśmy uznać wyższość Medyka Konin. Tym razem zadecydowała głównie pierwsza część spotkania w której po fatalnych błędach w defensywie nasz zespół dał sobie wbić trzy bramki. Po zmianie stron rozpaczliwa pogoń za wynikiem doprowadziła do stanu 3-4 i po końcowym gwizdku to rywalki po przetrwaniu naporu Czarnych mogły cieszyć się z zasłużenie zdobytego trofeum.


WYNIKI W PUCHARZE POLSKI SEZON 2018/2019

1/8 Finału
CZARNI SOSNOWIEC - GKS KATOWICE 2-0 (1-0)
Bramki: Paticia Hmirova x2

1/4 Finału
KKP BYDGOSZCZ - CZARNI SOSNOWIEC 0-3 (0-1)
Bramki: Martyna Wiankowska, Patricia Hmirova, Patricia Fischerova

1/2 Finału
CZARNI SOSNOWIEC - UKS SMS ŁÓDŹ 1-1 (0-0) karne 5-4
Bramka: Patricia Hmirova

Finał
CZARNI SOSNOWIEC - MEDYK KONIN 3-4 (0-3)
Bramki: Dżesika Jaszek, Patricia Hmirova, Martyna WiankowskaOpracował: Janusz DyszkowskiWróć do listy
17 paź
Zapowiedź. UKS SMS Łódź - Czarni Sosnowiec
EKSTRALIGA "W sobotę mecz o przetrwanie"
zobacz więcej
16 paź
Zapowiedź. Skra Częstochowa U15 - Czarni Sosnowiec U15
U-15 "Piętnastki odrabiają zaległości"
zobacz więcej
15 paź
Weronika Kamala na treningach pierwszego zespołu
EKSTRALIGA "Kamala trenuje z Ekstra"
zobacz więcej

Historia
klubu

Kadra
Ekstraligi

Terminarz
spotkań

Galeria
zdjęć