24 kolejka Czarni Sosnowiec - UKS SMS Łódź 4-0

24. kolejka Ekstraliga kobiet, sezon 2018/2019
18.05.2019 godz. 14:00, Sosnowiec, Al. Mireckiego
CZARNI SOSNOWIEC - UKS SMS ŁÓDŹ 4:0 (2:0)
Bramki: Patricia Hmirova (26' 60'), Martyna Wiankowska (1'), Marta Cichosz (55')

Protokół:
Sędziowały:  Beata Wosiewicz (sędzia główna) oraz Izabela Mnich i Kinga Kuczaj
Żółte kartki: Magdalena Dragunowicz, Anita Turkiewicz
Pogoda: słonecznie, 19ºC
Widzów: ok. 200

CZARNI: Martyna Małysa, Joanna Operskalska, Dorota Hałatek (60' Joanna Węcławek), Patricia Fischerova, Patrycja Matla, Lucia Suskova (70' Daria Długokęcka), Patricia Hmirova, Marta Cichosz, Julia Wycisk (80' Maja Osińska), Martyna Wiankowska
REZERWA: Klaudia Tobiczyk, Paulina Czechowska, Oliwia Ogierman, Andrea Horvathova
TRENER: Grzegorz Majewski

UKS SMS: Danuta Paturaj, Magdalena Dragunowicz, Klaudia Jedlińska (70' Kinga Molenda), Maria Zbyrad (65' Anita Turkiewicz), Nikola Karczewska (65' Wiktoria Zieniewicz), Paulina Filipczak (60' Julia Mordel), Daria Kurzawa (80' Anna Wesołowska), Yurina Enjo, Kasandra Parczewska, Olha Zubchyk Adriana Achcińska
REZERWA: Oliwia Szperkowska
TRENER: Marek Chojnacki

Opis:
Okazałym zwycięstwem zakończył się mecz 24. kolejki Ekstraligi kobiet w którym nasz zespół pokonał UKS SMS Łódź. Nasza drużyna osłabiona brakiem aż czterech zawodniczek (nie mogły zagrać Szymańska, Jaszek, Horvathova i Wieczorek) uporała się dość gładko z rywalkami aplikując im cztery bramki.
Już w pierwszej minucie wynik meczu otworzyła Martyna Wiankowska strzałem zza szesnastego metra tuż przy słupku bramki strzeżonej przez Danutę Paturaj. Jeszcze przed przerwą wynik meczu podwyższa Patricia Hmirova wykorzystując znakomite zagranie w polu karnym Martyny Wiankowskiej.
Po zmianie stron nasz zespół nie zwalniał tempa, Czarne wciąż dążyły do strzelenia kolejnych bramek co zresztą udawało im się w tym meczu z łatwością. Już w 55 minucie Marta Cichosz dobija strzał Martyny Wiankowskiej i nasz zespół prowadzi już 3-0. Po godzinie gry jest już 4-0 dla naszego zespołu. Kolejny rajd niesamowitej w tym Meczu Martyny Wiankowskiej (3 asyaty i bramka!) kończy się "wrzutką" w pole karne przyjezdnych, a tam dzieli i rządzi Patricia Hmirova, która pokonuje Danutę Paturaj ustalajżc wynik spotkania. Czarne mimo znaczących osłabień dosć łatwo pokonują UKS SMS Łódź i wciąż pozostają w grze o Mistrzostwo Polski.

Relacja minuta po minucie autorstwa Kamila Rodka:

Popis umiejętności w wykonaniu Czarnych Sosnowiec. Dziewczyny, już drugi raz w tym roku rozgromiły takim samym wynikiem zespół z Łodzi. Widać zapał w drużynie i dużą szansę w walce o mistrzostwo Polski.

1’ – Pierwszy gwizdek sędzi, spotkanie rozpoczyna KKS Czarni Sosnowiec w białych strojach, rywalki UKS SMS Łódź w niebieskich trykotach.
1’ – Na pierwszą bramkę fani nie musieli długo czekać. Wystarczyła jedna minuta zawodniczkom, żeby rozpracować defensywę UKS-u. Martyna Wiankowska uderza zza pola karnego w prawy róg i mamy już 1:0.
7’ – Po niecelnym podaniu zawodniczki KKS-u w okolicach pola karnego, groźne uderzenie łodzianki. Na szczęście dla Czarnych strzał powędrował obok bramki.
2-12’ – Sytuację na boisku kontroluję zespół z Sosnowca. UKS próbuje jak najszybciej odebrać piłkę, żeby skonstruować akcję, dzięki której będą mogły szybko wyrównać wynik spotkania.
13’ – To już trzeci faul w krótkim odstępie czasu, również jest to trzecie spotkanie obu drużyn w tym roku.
17’ – Patricia Hmirova leży na murawie i jest potrzebna pomoc medyków. Na całe szczęście jedna z najlepszych zawodniczek KKS-u, która gra świetnie w ofensywie, jak i defensywie wróci na boisko.
21’ – Świetna akcja w wykonaniu Hmirova - Wiankowska - Suskova. Niestety po dośrodkowaniu Suskovej, doszło do faulu w ataku.
24’ – Pierwszy rzut rożny dla KKS-u w tym spotkaniu. Uderzenie głową Hmirovej zostaje wybronione przez bramkarkę rywalek.
25’ – Suskova po zderzeniu się z napastniczką UKS-u potrzebowała pomocy medycznej. Na całe szczęście nie był to groźny uraz i szybko wróciła na murawę.
27’ – Dalekie podanie w wykonaniu Dagmary Grad na prawą stronę pięknie przyjęła Wiankowska, która w tym spotkaniu grała kapitalne zawodowy. Martyna dryblowała przez jakąś chwilę i posłała dośrodkowanie w pole karne, gdzie na piłkę czekała Patricia Hmirova, która bezlitośnie pokonuje bramkarkę UKS-u. Wiankowska na swoim koncie oprócz bramki dokłada asystę.
31’ – Drugi rzut rożny dla Czarnych Sosnowiec zakończony potężnym strzałem zza pola karnego, niestety piłka nie poleciała w światło bramki.
35’ – Pierwszy rzut rożny dla zespołu z Łodzi. Został wyjaśniony w prosty sposób przez defensywę KKS-u.
37’ – Patricia Hmirova ponownie leży na murawie. Kibice KKS-u domagali się faulu po tej sytuacji, jednak sędzia nie zareagowała. Najważniejsze, że Patricia szybko wróciła na boisko i mogła grać dalej.
38’ – Akcja prawą stroną łodzianek. Piłka została przerzucona na lewą stronę, gdzie na piłkę czekała Zbyrad Maria. Zawodniczka UKS oddała mocny strzał z około 20 metra, piłka leciała pod poprzeczkę, jednak świetną interwencją popisała się Martyna Małysa, utrzymując w spotkaniu dalej czyste konto.
41’ – Groźna akcja w polu karnym UKS-u. Niestety Wiankowska nie zdążyła podać swojej koleżance z zespołu i akcja nie skończyła się bramką.
44’ – Kolejna groźna akcja w wykonaniu Czarnych Sosnowiec. Dynamiczne podania w środku pola z pierwszej piłki i w polu karnym z futbolówką znajduje się nagle Patricia Hmirova. Niestety jej uderzenie broni Danuta Paturaj i mamy tylko rzut rożny.
45’ – Koniec pierwszej połowy, KKS prowadzi 2-0.
45-50’ – Drugą połowę łodzianki zaczęły wysokim pressingiem. Potrzebują dwóch bramek do wyniku, który dawałby im chociaż jeden punkt. Tak wysoki pressing przy takiej pogodzie będzie ich kosztował wiele sił, co w łatwy sposób będą mogły wykorzystać zawodniczki KKS-u.
52’ – Rzut wolny bardzo blisko pola karnego Czarnych Sosnowiec. Strzał po ziemi obok bramki.
55’ – Dalekie podanie w stronę pola karnego z rzutu wolnego wykorzystuje Marta Cichosz, ustalając wynik spotkania na 3-0.
58’ – Zmiana w zespole z Sosnowca. Boisko opuszcza Dorota Hałatek, a w jej miejsce wchodzi Joanna Węcławek
60’ – Wiankowska, która w tym meczu była prawdopodobnie najlepszą zawodniczką, popisała się świetnym sprintem z piłką na lewej stronie boiska kończąc go perfekcyjnym podaniem do Patricii Hmirovej, która zdobyła swoją drugą bramkę w tym meczu. 4:0 dla KKS-u!
60’ – zmiana w zespole gości, na plac gry wchodzi Julia Mordel zmieniając Paulinę Filipczak
65’ – Podwójna zmiana w zespole UKS-u, wchodzą Anita Turkiewicz i Wiktoria Zieniewicz w miejsce Marii Zbyrad i Kasandry Parczewskiej
67’ – Pierwsza żółta kartka w spotkaniu ląduje do zawodniczki UKS-u.
70’ – Boisko opuszcza Lucia Suskova, w jej miejsce pojawia się Daria Długokęcka.
75’ – Rzut rożny dla zespołu z Łodzi. Po zamieszaniu w polu karnym udało im się uzyskać kolejny rzut rożny, dzięki któremu może się przebudzą. Druga próba była o wiele gorsza od pierwszej i Czarne łatwo sobie poradziły z tym dośrodkowaniem.
75-80’ – Dziewczyny z Sosnowca grają spokojny futbol. Wiedzą, że prowadzą 4:0 i nie muszą ostro atakować, co może tylko spowodować więcej błędów i stratę bramki. UKS coraz gorzej wygląda kondycyjnie. Od początku drugiej połowy grają wysokim pressingiem, a przy majowym słońcu nie jest to łatwe zadanie.
79’ – Rzut wolny z lewej strony boiska dla UKS-u, zero niebezpieczeństwa przy bramce Martyny Małysy.
80’ – Boisku opuszcza Julia Wycisk, a w jej miejsce wchodzi Maja Osińska. Natomiast w zespole UKS-u pojawia się Wesołowska
80-85’ – UKS po przejęciu piłki w środku pola od zawodniczki Czarnych Sosnowiec stara się grać długimi podaniami. Łodzianki uderzają głową w mur defensywy KKS-u, która gra bezbłędnie.
85-90’ – Brak energii i motywacji w zespole z Łodzi jest widoczny gołym okiem. Próbują stworzyć jakąś akcję, która mogłaby być tą dającą honorową bramkę. W każdej z tych akcji brakuje kropki nad "i", czyli strzału.
90’+1 – Żółta kartka dla Magdaleny Dragunowicz za niesportowe zachowanie.
90’+3 - Ostatnia szansa na zdobycie bramki dla Czarnych Sosnowiec. Rzut wolny kilka metrów przed polem karnym. Do piłki podchodzi Dagmara Grad, która niestety uderza ponad bramką.
90' +4 - Koniec meczu! Czarne zwyciężają 4-0!!!

Autor: Janusz Dyszkowski